EN 1.4404 (X2CrNiMo17-12-2) Неръждаема стомана: Свойства и еквиваленти
Aug 05, 2025
Остави съобщение
EN 1.4404 с един поглед
EN 1.4404, също обозначен като X2CrNiMo17-12-2 съгласно EN 10088, е европейският еквивалент на неръждаема стомана AISI 316L. Това е ниско{13}}въглероден клас аустенит, легиран с 2,0 – 2,5% молибден, което значително подобрява устойчивостта на индуцирана от хлорид питинг и корозия на пукнатини в сравнение със стомани от тип 304. Ниското съдържание на въглерод, максимум 0,03%, предотвратява утаяването на хромов карбид по време на заваряване, така че дебелите заварени секции запазват устойчивостта си на корозия без термична обработка след заваряване. Благодарение на тази комбинация, EN 1.4404 се използва широко в химическата обработка, морското оборудване, фармацевтичните заводи и хранително-вкусовата промишленост.
Химичен състав на EN 1.4404 / X2CrNiMo17-12-2
| елемент | Съдържание (тегл.%) |
|---|---|
| Въглерод (C) | По-малко или равно на 0,03 |
| Силиций (Si) | По-малко или равно на 1,00 |
| Манган (Mn) | По-малко или равно на 2,00 |
| Фосфор (P) | По-малко или равно на 0,045 |
| Сяра (S) | По-малко или равно на 0,015 |
| хром (Cr) | 16.5 – 18.5 |
| Никел (Ni) | 10.0 – 13.0 |
| Молибден (Mo) | 2.0 – 2.5 |
| Азот (N) | По-малко или равно на 0,11 |
| желязо (Fe) | Баланс |
Ограниченията по-горе следват EN 10088-1 за класове неръждаема стомана, а еквивалентните изисквания за плосък продукт са дадени в ASTM A240 за UNS S31603.
Механични и физични свойства
| Собственост | Типична стойност |
|---|---|
| Плътност | 8,00 g/cm³ |
| Якост на опън | 500 – 700 MPa |
| Граница на провлачване (0,2% доказателство) | По-голямо или равно на 190 MPa |
| Удължение при скъсване | По-голямо или равно на 40% |
| Модул на еластичност (20 градуса) | ≈ 200 GPa |
| Топлопроводимост (20 градуса) | 16.3 W/m·K |
| Специфична топлина (20 градуса) | 500 J/kg·K |
| Магнитно поведение | Не-магнитни в закалено състояние |
Какво означава X2CrNiMo17-12-2?
Обозначението следва системата за именуване EN 10088 за неръждаеми стомани:
X показва високо{0}}легирана стомана, обозначена по химичен състав.
2 е въглеродното съдържание в стотни от процента, което означава около 0,02% въглерод, като степента е ограничена до 0,03%.
Cr, Ni и Mo са основните легиращи елементи: хром, никел и молибден.
17-12-2 дава приблизителните проценти: около 17% хром, 12% никел и 2% молибден.
Еквивалентни степени и приложими стандарти
| система | Наименование |
|---|---|
| EN (ЕС) | 1.4404 / X2CrNiMo17-12-2 |
| ASTM / AISI | 316L |
| UNS | S31603 |
| JIS (Япония) | SUS316L |
| GB (Китай) | 022Cr17Ni12Mo2 |
Продуктите по EN 1.4404 обикновено се доставят към EN 10088-2 за листове, плочи и ленти, ASTM A240 за плоски продукти, ASTM A312 за тръби, ASTM A276 за пръти и ISO 15510 за международно сравнение на класове. Сертификатите за изпитване на мелница се издават съгласно EN 10204 3.1 за документиране на химичните и механичните резултати от всяка партида.
Заваряване и производство
EN 1.4404 има отлична заваряемост с процеси TIG, MIG, MMA и под флюс. Поради ниското съдържание на въглерод обикновено не се изисква термична обработка след-заваряване за възстановяване на устойчивостта на корозия и рискът от сенсибилизация в засегнатата от топлина-зона е нисък. Обикновено се използва подходящ метал за добавка като тип 19 12 3 L и процедурата на заваряване трябва да контролира входящата топлина и температурата между преминаванията, за да се запази корозионната устойчивост на заваръчния шев, носеща молибден-.
Често задавани въпроси
На какво е еквивалент на неръждаема стомана EN 1.4404?
EN 1.4404 е европейският еквивалент на AISI 316L и UNS S31603. Той предлага подобна устойчивост на корозия и механични характеристики, с добавен молибден и ниско съдържание на въглерод, осигуряващи подобрена устойчивост на хлоридна атака и сенсибилизация.
EN 1.4404 магнитен ли е?
Не, той по същество не е-магнитен в закалено състояние. Студената обработка, като огъване или формоване, може да въведе лек магнетизъм, но степента остава предимно не-магнитна в експлоатация.
Подходящ ли е EN 1.4404 за приложения с морска вода?
Да за много крайбрежни и морски приложения. 2,0 – 2,5% молибден подобрява устойчивостта на корозия на цепнатини и пукнатини в солена среда. За постоянно потопена морска вода степента се прилага с внимателен дизайн, тъй като остава възможна корозия в пукнатини, а по-високите-легирани степени са определени за най-тежките условия.
Може ли EN 1.4404 да се заварява без топлинна обработка?
да Неговото ниско съдържание на въглерод дава отлична заваряемост, без да е необходима термична обработка след заваряване. Той е устойчив на сенсибилизация, така че заварените съединения запазват устойчивостта си на корозия при нормална експлоатация.
Кои стандарти покриват EN 1.4404?
EN 10088-1 и EN 10088-2 определят класа и неговите плоски продукти, ASTM A240 покрива плочи, листове и ленти, ASTM A312 покрива тръби, ASTM A276 покрива пръти, а ISO 15510 предоставя международна таблица за сравнение.
Каква е разликата между 1.4401 и 1.4404?
И двете са молибден-съдържащи аустенитни степени. 1.4401 е стандартната-въглеродна версия с максимум 0,07% въглерод, докато 1.4404 ограничава въглерода до 0,03%. Версията с ниско-въглерод се предпочита за заварени изделия, тъй като избягва утаяването на хромен карбид в засегнатата-топлинна зона.
Изпрати запитване






